6 > 16 miesiąc
Siekacze zwane "zębami uśmiechu", są pierwszymi zębami, które pojawiają się u dziecka. Zazwyczaj zaczynają wyrzynać się w wieku 6 miesięcy, a ostatni wyrasta przeciętnie do wieku 16 miesięcy. Oczywiście wiek, w którym zaczyna się ząbkowanie jest indywidualny dla każdego dziecka, lecz kolejność wyrzynania się zębów jest zawsze taka sama.
Wśród 20 zębów, które stopniowo się pojawiają znajduje się 8 siekaczy: po 2 środkowe i 2 boczne w górnej i dolnej szczęce. Dolne środkowe siekacze pojawiają się, jako pierwsze.
Najbardziej znaną funkcją przypisaną siekaczom jest odgryzanie i cięcie żywności. W momencie zamknięcia ust, górne zęby stykają się z dolnymi, którymi dziecko « kroi » jedzenie
Jednak ich rola nie ogranicza się do chwytania i cięcia jedzenia. Podobnie jak w przypadku innych zębów mlecznych, modelują rysy (w szczególności usta i policzki) określając estetykę twarzy i uśmiechu małego dziecka. Widzimy jak z chwilą pojawienia się pierwszych zębów twarz dziecka się zmienia!
Siekacze, podobnie jak inne zęby ułatwiają również wymowę dźwięków.
Pierwsze 8 zębów pozwala pozostałym (kły, zęby trzonowe i pierwsze zęby trzonowe) zająć właściwą pozycję w łukach zębowych. Zęby mleczne, czyli m.in. siekacze, wytyczają też miejsce dla zębów stałych.
Uwaga! Nigdy nie należy zapominać o pielęgnacji zębów mlecznych!